Lifestyle

Chińczycy wydają mniej na luksus. Oszczędzają czy nie mają pieniędzy?

China luxuryPaństwo środka już przed wiekami słynęło z luksusów w jakie opływali jego władcy. W czasach współczesnych, do grona właścicieli dóbr luksusowych, dołączyli także szefowie chińskich korporacji. Jednak ten rynek kurczy się. W 2014 roku Chińczycy wydali 115 miliardów juanów czyli ok. 18,5 miliarda dolarów mniej na luksusy niż w roku poprzednim. To pierwszy spadek od 2000 roku, czyli od początku analizy rynku przez badającą go firmę consultingową Bain & Company, która opublikowała raport za ubiegły rok kalendarzowy. Główne przyczyny tego stanu to narodowa kampania antykorupcyjna, spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz zmiana gustu konsumentów. To zła wiadomość dla producentów, ponieważ dekady azjatyckiego boomu gospodarczego spowodowały, że chińscy nabywcy stali się jednymi z najważniejszych i stałych klientów.

China market

Szwajcarski gigant Richemont, drugi z listy światowych wytwórców dóbr luksusowych, jeszcze w listopadzie 2014 roku przewidywał 23 procentowy spadek zysków za 2014 rok, związany z mniejszym zapotrzebowaniem płynący z Chin. Najbardziej spadła sprzedaż markowych zegarków, męskiej garderoby oraz produktów skórzanych. Całości dopełnia (poza kampanią antykorupcyjną) „polityka surowości” chińskiej partii rządzącej. Jej szef Xi Jinping, wprowadził w rządzie zakaz dawania ekstrawaganckich, drogich podarunków oraz wydawania ekskluzywnych przyjęć .

China business

Rokowania na kolejne lata nie wyglądają najlepiej. Chiński wzrost gospodarczy w 2014 roku osiągnął poziom 7,4 procenta i był najniższym wskaźnikiem od 24 lat. Światełkiem w tunelu, dla wytwórców, jest rosnąca usługa o nazwie „daigou”. Polega ona na pośrednictwie w kupowaniu dóbr luksusowych poza Chinami i przesyłaniu ich klientom do np. Pekinu. Rynek daigou w 2014 roku był większy niż się spodziewano i zamiast szacowanych 55 miliaródw yuanów osiągnął 75 miliardów, a jego końmi pociągowymi były kosmetyki, wyroby skórzane, zegarki i biżuteria.

UDOSTĘPNIJ:

LuxWay | Leonardo DiCaprio buduje eko-kurort na swojej prywatnej wyspie
Previous post

Leonardo DiCaprio buduje eko-kurort na swojej prywatnej wyspie

LuxWay | Ballantine's by Front - piękno i smak
Next post

Ballantine's by Front - piękno i smak